X
تبلیغات
زولا

پاورپوینت گیاه شناسی  چاپ

تاریخ : چهارشنبه 4 اسفند 1395 در ساعت 11:06

پاورپوینت گیاه شناسی


پاورپوینت گیاه شناسی

پاورپوینت گیاه شناسی 85 اسلاید

رشد رویشى مجدد
ذخایر غذائى
مواد آلى ذخیره شده براى شروع رشد ضرورى است. مطالعاتى که روى رشد در تاریکى انجام شده است مشخص کرده است که کربوهیدرات‌‌ها به‌عنوان ذخیره غذائى گیاه عمل مى‌کنند. اسمیت نشان داد که ریشه‌هاى یونجه، نشاسته و قند یعنى کربوهیدرات‌هاى غیرساختمانی، ذخیره مى‌کنند. کربوهیدرات‌هاى غیرساختمانى در طول تاریکى به مصرف سوخت و ساز گیاه مى‌رسند. درصورتى‌که همى‌سلولز و دیگر اجزاء مواد خشک (کربوهیدرات‌هاى ساختمانی) به مصرف سوخت و ساز گیاه نمى‌رسند.
معمولاً گیاهچه یک گیاه یک ساله از دانه که داراى مقدار زیادى کربوهیدرات چربى و پروتئین است تغذیه مى‌کند. گیاهان چندساله مقدار کمى از ذخایر غذائى خود را به تولید بذر اختصاص مى‌دهند به‌طورى که رشد
دوباره گیاهان جدید به‌طور عمده به‌علت وجود ذخایر غذائى موجود در قسمت‌هاى مختلف اندام‌هاى رویشى مثل ریزوم، استولن، ساقه کورم )تیموتی( قاعده برگ یا کاه )علف‌باغى Dactylis glomerata(، و ریشه‌ها (یونجه)یا ترکیبى از این قسمت‌ها مى‌باشد. سولیوان و اسپراگ نتیجه گرفتند که رشد مجدد علف‌باغى در ابتدا، بستگى به ذخیره مواد در قاعده برگ پائین و ریشه‌ها دارد. گیاهان دوساله در سال اول تولید بذر نکرده و به‌جاى آن مقدار زیادى مواد غذائى را در ریشه‌هاى اصلى و ضخیم خود و یا مانند کرفس در دمبرگ ذخیره مى‌کنند.

کربوهیدرات‌هاى ذخیره‌اى )کل کربوهیدرات غیرساختمانى یا TNC،Total (nonstrucural corbohydrates، در طى پائیز که هواى روز گرم و آفتابى و هواى شب سرد بوده و لذا شرایط براى فتوسنتزى خالص مطلوب و براى رشد شاخ و برگ چندان مناسب نیست، ذخیره مى‌شوند. برخى از عوامل آب و هوائى و خاکى مخصوصاً ازت زیاد خاک، روى ذخیره مواد اثر منفى دارند. ذخیره‌سازى با افزایش سن گیاه زیاد مى‌شود.

دریافت فایل

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.